Hodnocení 2023

Bibliometrické zprávy za výzkumné organizace

Bibliometrické analýzy zpracované Odborem podpory Rady pro výzkum, vývoj a inovace detailně pro jednotlivé výzkumné organizace (VO) představují hlavní podklad pro jejich hodnocení podle Metodiky M17+ v rámci Modulu 2. Jsou komplementární s Oborovými bibliometrickými analýzami okomentovanými Odbornými panely, které jsou uveřejněny zvlášť. Připomínáme, že celkové hodnocení výzkumných organizací, tzv. škálování, se provádí s využitím všech Modulů postupem podle Metodiky M17+.

Bibliometrická analýza byla navržena jednotně pro celý výzkumný „ekosystém“ zahrnující instituce nejrůznějšího zaměření a má tak pochopitelně pro různé organizace různou vypovídací hodnotu. Relevance bibliometrie je daná jak obory, ve kterých organizace publikuje (míra korelace vědecké kvality a výsledků bibliometrie je v různých oborech různá), tak i jejím zaměřením (například v oblasti aplikovaného výzkumu je obvykle relevance bibliometrie nízká). Pro výzkumné instituce, pro které není publikování v impaktovaných časopisech relevantním měřítkem kvality, jsou všechny zde poskytnuté údaje pouze doplňkovým kritériem hodnocení.

Zveřejnění bibliometrických zpráv za výzkumné organizace je určeno primárně poskytovatelům institucionální podpory a institucím samým pro účely manažerského řízení, ale nabízí zároveň požadované transparentní indikativní srovnání všech aktérů VaVaI členěné podle Metodiky M17+ do tří segmentů: Akademie věd ČR, vysoké školy, rezortní výzkumné organizace.

V případě potřeby žádáme o zpětnou vazbu do 30 dnů od zveřejnění prostřednictvím mailu hodnoceniVaVai@vlada.cz

Bibliometrické ukazatele

Bibliometrické analýzy pro výzkumné organizace byly vypracovány na základě podkladů z databáze Web of Science (WoS) a doplňkově pro humanitní obory z databáze Scopus. Zahrnuje publikační ročníky 2018 - 2022.

Analýza nepracuje s bibliometrickými údaji vztahujícím se k jednotlivým výsledkům (např. počet citací), ale s údaji týkajícími se časopisů, ve kterých jsou publikovány. Základními bibliometrickými ukazateli jsou Article Influence Score (AIS) pro databázi WoS a Scimago Journal Rank (SJR) pro databázi Scopus. Tyto ukazatele jsou vytvářeny na základě průměrného počtu citací článku uveřejněného v daném časopise za posledních 5 let (AIS) resp. 3 roky (SJR) a na rozdíl od jiných ukazatelů (např. impakt faktor) berou v úvahu také „kvalitu“ těchto citací podle vlivu citujícího časopisu.

Na základě výše AIS resp. SJR se časopisy dělí do kvalitativních pásem (kvartily a první decil). Pásma jsou vytvářena vždy pro každý obor zvlášť.

Oborová struktura

Zprávy jsou zpracovány v oborovém členění, protože kumulace údajů napříč obory je metodologicky nevhodná. V analýzách se používá oborová struktura dle OECD: Fields of Research and Development (FORD). Převod databází WoS a Scopus na tuto oborovou strukturu je proveden na základě převodníku schváleného Radou pro výzkum, vývoj a inovace (dostupné například v sekci webu pro oborové zprávy).

Pro výzkumné organizace je poskytnuta doplňková analýza i pro detailnější úroveň oborového členění pomocí WoS Categories. Smyslem je identifikace významných podoborů/specializací podle WoS Categories na úrovni výzkumných organizací, pokud takové specializace zároveň hrají významnou roli i na národní úrovni.

Podkladová data a související informační podpora

Za účelem veřejné kontroly a pro možnost dalšího zpracování dat jsou součástí zpráv i podkladová data odpovídající obsahu grafů a tabulek.

Dalším jejich účelem je identifikace nesrovnalostí v údajích uvedených v RIV i v datech WoS (resp. SCOPUS). Je proto potřeba, aby byla ze strany výzkumných organizací provedena kontrola, konsolidace a opravy evidence výsledků ve všech zpracovávaných databázích. To umožní bibliometrické údaje kontinuálně zpřesňovat.

Web rozšiřuje informační a datovou podporu M17+ ve vztahu k veřejnosti a k práci panelistů je k dispozici zde: https://m17.rvvi.cz/


PŘÍLOHY