Hodnocení vybraných výsledků v rámci Modulu 1 realizované Odborem podpory Rady pro výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Odborných panelů pomocí vzdálených recenzí je jedním z podkladů pro hodnocení výzkumných organizací podle Metodiky 2017+. Zveřejněné zprávy shrnují závěry tohoto hodnocení po oborových skupinách a identifikují organizace, které se autorsky podílely na vzniku hodnocených výsledků.
Zprávy jsou generovány samostatně za poslední rok (dále jen „H23“) a kumulovaně z hodnocení za posledních pět let (dále jen „H19-H23“). Přiložené seznamy výsledků v přehledové podobě lze filtrovat podle potřeby.
V případě potřeby žádáme o Vaši zpětnou vazbu do 30 dnů od zveřejnění prostřednictvím e-mailu hodnoceniVaVai@vlada.cz
Výzkumné organizace určily, zda jimi přihlášený výsledek má být posouzen buď podle kritéria přínos k poznání, nebo podle kritéria společenská relevance. Přínos k poznání je tradiční kritérium hodnocení ve VaVaI, posuzující originalitu, význam a obtížnost získání výsledku, uplatňované zejména na výsledky základního výzkumu. Společenská relevance je chápána jak ve smyslu komerční užitečnosti (typicky průmyslový výzkum přinášející ekonomické zisky), tak ve smyslu společenské užitečnosti či potřebnosti (typicky výzkum vznikající na společenskou resp. rezortní objednávku nebo ve společenských a humanitních oborech výzkum relevantní pro širší společnost).
V proběhlém roce hodnocení podle M17+ byly hodnoceny vybrané výsledky všech druhů přihlášené do hodnocení podle kritéria přínos k poznání nebo podle kritéria společenské relevance uplatněné v uplynulých pěti letech s výjimkou výsledků, které byly hodnoceny v předchozích letech podle Modulu 1 Metodiky 2017+. Celkem je za pět let hodnoceno patnáct tisíc výsledků.
Postup hodnocení podrobně upravuje M17+ Uživatelská příručka pro výzkumné organizace, členy Odborných panelů, externí hodnotitele a poskytovatele institucionální podpory VaVaI. Postup hodnocení výsledků dle Metodiky 2017+, verze 19 schválená na 367. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace dne 30. dubna 2021. Pro posouzení vybraných výsledků pomocí vzdálených recenzí oborově příslušní členové Odborných panelů se softwarovou podporou určili pro každý výsledek vždy nejméně dva vzdálené recenzenty. Člen Odborného panelu - garant hodnocení vybraných výsledků ve spolupráci s předsedou Odborného panelu resp. pro projednání panelem rozhodoval ve sporných případech. V případě uznání námitek směřujících ke změně hodnocení ze strany výzkumných organizací Radou byl souhrnný přehled aktualizován.
Seznam členů Odborných panelů je veřejný, vzdálení recenzenti jsou anonymizováni. Výstupem recenzního hodnocení výsledku, jehož úkolem je konstatovat, zda daný výsledek je v souladu se světovými či národními standardy kvality v příslušném oboru, bylo zařazení výsledku na stupnici 1–5 doprovázené zdůvodněním.
OBORY Vybrané výsledky – pdf přehledy souhrnné a dle kritérií hodnocení a tabulky pro generování jednoročních a kumulovaných souhrnných zprávy pro oborové skupiny, počty a profily hodnocených výsledků s možnostmi dalšího filtrování v interaktivní podobě) V tabulce je k dispozici jako zdrojová záložka Seznam výsledků H19-H23, na kterou jsou navázány kontingenční tabulky a grafy. Výstupy lze filtrovat v řádkovém formátu nebo s přehledovými grafy.
VÝZKUMNÉ ORGANIZACE Vybrané výsledky – složka obsahuje jednoroční a kumulované interaktivní tabulky ke generování profilů všech hodnocených výzkumných organizací. V každé tabulce je jako zdrojová záložka Seznam výsledků H19-H23, na kterou jsou navázány kontingenční tabulky a grafy. Výstupy lze filtrovat v řádkovém formátu nebo s přehledovými grafy.
Hlavním výstupem Modulu 1 jsou profily jednotlivých výzkumných organizací. Profily lze snadno generovat ze zveřejněné interaktivní tabulky seznamu výsledků doplněné pro tento účel o list, který profil graficky vykresluje s filtry dle kontingenční tabulky. V tabulce M1_VO_posudky_H19-H23 je možné vyhledat anonymizovaná odůvodnění hodnocených výsledků za pětileté období. Další tabulka agreguje informace pro úroveň poskytovatele podle vzoru shrnující tabulky generované za první pětileté období.